Search results

Mi ennek a lehetőségnek a jogi háttere ma és milyen lesz az új Munka törvénykönyvének 2012. júliusi hatályba lépése után?
1992. július 1. óta, amikor az Mt. hatályba lépett, nincs benne a fegyelmi felelősségre vonás, még a fegyelmi szót sem tartalmazza a törvény.  Ettől az időponttól kezdve szankcionálni csak a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartását  lehet, ha a munkaviszonyból származó kötelezettségek vétkes megszegése történik.  Ennek szabályait kollektív szerződésben kell szabályozni és az eljárási rendet is ott rögzíteni. Itt  kell határozni a vétkesség súlyának megfelelő szankciókat, amelyek a rendkívüli felmondást (Mt. 96. § (1) megelőzik, mert az a legsúlyosabb szankció.

A hatályos Munka törvénykönyvének szabálya:
” 109. § (1) A munkaviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése esetére kollektív szerződés - az eljárási szabályok meghatározása mellett - a 96. § (1) bekezdésében foglaltakon kívül egyéb jogkövetkezményeket is megállapíthat.
(2) A kollektív szerződés hátrányos jogkövetkezményként csak olyan, a munkaviszonyhoz kötődő hátrányokat állapíthat meg, amelyek a munkavállaló személyiségi jogait és emberi méltóságát nem sértik. Hátrányos jogkövetkezményként pénzbírság nem írható elő.
(3) Nem lehet a munkavállalóval szemben hátrányos jogkövetkezményt tartalmazó intézkedést hozni, ha a vétkes kötelezettségszegés elkövetése óta egy év már eltelt.
(4) Hátrányos jogkövetkezménnyel járó intézkedés csak írásbeli, indokolt határozatban szabható ki, amely tartalmazza a jogorvoslat lehetőségéről való tájékoztatást is.
(5) Hátrányos jogkövetkezmény kiszabására irányuló eljárásban biztosítani kell, hogy a munkavállaló védekezését előadhassa és jogi képviselőt igénybe vehessen.”

2012. július 1-ig érvényes ez a szabály.  Kollektív szerződés nélkül a munkáltató csak olyan "írásbeli figyelmeztetést" adhat  ki, aminek nincs hátrányos jogkövetkezménye a munkavállaló számára, illetve a másik lehetősége az, ha a vétség olyan súlyosságú, akkor megszüntesse a munkaviszonyt.

Az első írásbeli figyelmeztetés és a munkaviszony megszüntetése között lévő fokozatok pl., hogy büntetésül valamilyen juttatást elvon, - az esedékes béremelést felfüggeszti vagy emiatt kevesebbet ad, - átmeneti meghatározott időszakra csökkenti bért, illetve  alacsonyabb munkakörbe helyezi meghatározott időre a vétkes munkavállalót stb. csak akkor lehetséges, ha a kollektív szerződésben  rögzített eljárási rend alapján a vétkesség kivizsgálási eljárását  végigvitte és a munkavállaló vétkessége bebizonyosodott.

2012. július 1. után változik a szabályozás, ahol nincs kollektív szerződés, ott majd egyéni munkaszerződésben is meg lehet a vétkes kötelezettség következményeit határozni, azzal a feltétellel, hogy  a munkáltató csak a  kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos jogkövetkezményeket állapíthat meg.

2012. július 1-től érvényes Munka Törvénykönyv szabályai:

56. §     (1)  A munkaviszonyból származó kötelezettség vétkes megszegése esetére  kollektív szerződés vagy – ha a munkáltató vagy a munkavállaló nem  áll kollektív szerződés  hatálya  alatt  – munkaszerződés a  kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos jogkövetkezményeket állapíthat meg.
(2)  Hátrányos  jogkövetkezményként csak olyan, a  munkaviszonnyal  összefüggő,  annak  feltételeit  határozott időre módosító  hátrány állapítható meg, amely a munkavállaló személyhez fűződő jogát és emberi méltóságát nem sérti. A vagyoni  hátrányt    megállapító   jogkövetkezmény    összességében   nem   haladhatja    meg   a   munkavállaló – a jogkövetkezmény megállapításakor irányadó – egyhavi alapbére összegét.
(3)  A hátrányos jogkövetkezmény alkalmazása során a 78. § (2) bekezdését megfelelően  alkalmazni kell.
(4)  Hátrányos   jogkövetkezmény   nem   állapítható   meg   olyan  kötelezettségszegés  miatt,   amelyet   a   munkáltató a munkaviszony megszüntetésének indokaként is megjelöl.
(5)  A hátrányos jogkövetkezménnyel járó intézkedést írásba kell foglalni és indokolni kell.

2012. január 27.                                          

Válaszolt: Tarsoly Imréné szakértő