Béren kívüli juttatások 2022
- Megjelent: 2022. március 10. csütörtök, 14:22
Milyen juttatásokkal számolhatnak a munkáltatók, és mire számíthatnak a munkavállalók 2022-ben? A legnépszerűbb juttatási formák és a legfontosabb idei változások:
SZÉP-kártya
A kártyára a munkáltató idén újra összesen 450.000 forintot utalhat kedvezményes adózással, a tavalyi emelt keretek megszűntek, ahogyan a juttatás szocho-mentessége is. A munkavállalók kedvezménye, a zsebek közötti átjárhatóság tovább él 2022. szeptember 30-ig. A kártyabirtokos jelenleg szabadon, bármelyik alzsebből fizethet akár a szálláshelyért, akár a vendéglőben vagy éppen a színházjegyért. A kormányzat lehetővé tette azt is, hogy 2022. február 1. és május 31. között a SZÉP-kártyára kapott pénzből a munkavállalók élelmiszert vásároljanak. Jóllehet, a vendéglátás alszámlára legfeljebb évi 150 ezer forint utalható, de mivel a kártya alszámlái átjárhatóak, így akár a teljes keretet el lehet költeni a közértekben is, kivéve alkoholra, illetve dohány árura.
2022 január 1-től a kártya egyes alszámláira béren kívüli juttatásként adható támogatás után a munkáltatónak 15% szja-t és 1 % szochót kell fizetnie, összesen tehát 28 százalék az adóteher. A szálláshely alszámlára legfeljebb évi 225 ezer forint, a vendéglátás alszámlára legfeljebb évi 150 ezer forint, a szabadidő alszámlára pedig legfeljebb évi 75 ezer forint adható ilyen áron. Ha úgy dönt a munkáltató, hogy többet ad, akkor a plafonösszeg feletti rész (alszámlánként) már egyes meghatározott juttatás, amelynek az adóterhe 33,04 százalék.
Nyugdíjcélú és az egészség pénztári juttatások
Kétféle juttatási forma létezik: a tagdíj-hozzájárulás és a célzott támogatás. Előbbi bérként adózik, de fontos különbség, hogy a munkavállaló – csakúgy, mint az egyéni befizetései után – a céges hozzájárulás után is jogosult a 20 százalékos, akár évi 150 ezer forint adó-visszatérítésre. A célzott szolgáltatásra fizetett támogatás viszont egyes meghatározott juttatás, ami 33,04 százalékkal adózik.
Utazáshoz kapcsolódó juttatások
A vállalatok és a munkavállalók körében továbbra is népszerű cafeteriaelem maradt az adómentesen adható céges autó, amelyet a legtöbb esetben a dolgozók magáncélra is használhatnak. A munkáltatónak cégautóadót kell fizetnie a céges tulajdonban lévő, belföldi hatósági nyilvántartásba vett, magyar rendszámú személygépkocsi után, de a magánszemély tulajdonában lévő olyan autó után is, amelyet üzleti célra használnak, és költséget – üzemanyagköltséget, javítási vagy karbantartási díjat – számolnak el utána. Ha a hazai hatósági nyilvántartásban nem szereplő, külföldi rendszámú autó után keletkezett céges költség, akkor az szintén adózik.
Idei újdonság, hogy adómentesen adható a magáncélra is használható kerékpár vagy elektromos kerékpár. Fontos kitétel, hogy a juttatással a kerékpár nem kerül a munkavállaló tulajdonába.
Költségtérítés home office-ban
A veszélyhelyzet megszűnése után is lehetőség lesz arra, hogy a legalább részben home office-ban dolgozó munkavállalók részére havonta a minimálbér 10 százalékáig – 2022-ben 20.000 forintig – adómentesen lehessen költségtérítést adni. Az összeg a felek megállapodásán alapul.
Lakhatási támogatás
Adómentes juttatásnak minősülhet a munkavállalónak ingyenesen vagy kedvezményesen biztosított szolgálati lakás vagy a munkásszálláson történő elhelyezés.
Belépő sport- és kulturális rendezvényre
A minimálbér összegéig – 2022-ben bruttó 200.000 forintig – adómentesen adható. Idetartozik a kiállítások, a színház-, a tánc-, a cirkusz- vagy a zeneművészeti előadások belépő díja, és a könyvtári beiratkozási díj is.
Céges telefon
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 20 százalékos magánhasználatot feltételez a céges telefonhívásoknál, azaz egy telefonszámlán a telefonköltségnek csak 80 százaléka elismert költség. Csak a beszédcélú hangátvitelre vonatkozik a korlátozás, míg a telefonszámlán megjelenő egyéb költségre (például internetre) nem. A 20 százalékos „magáncélú használat” esetében a fizetendő közteher alapja a bruttó telefonköltség 20 százalékának 1,18-szorosa.
Bölcsődei, óvodai költségek
A munkáltató a saját cégnévre és a munkavállaló nevére szóló számla alapján a bölcsődei és óvodai költségeket is megtérítheti.
Csekély értékű ajándék
Évente egyszer a minimálbér 10 százalékáig adhat ajándékot vagy ajándékutalványt a munkáltató.
forrás: piacesprofit.hu