Az industriAll Európa Keleti Régiójának találkozója Szlovéniában

 

Szeptember 12-13-én az industriAll Europe ipari szakszervezeti szövetség keleti régiójának képviselői a szlovéniai Mariborban találkoztak, hogy átbeszéljék az előző fél év, és az előttünk álló év eseményeit, teendőit.

A találkozó elején Luis Colunga, az industriAll Europe spanyol főtitkár-helyettese számolt be a konföderáció előző félévi tevékenységéről, a legutóbbi Végrehajtó Bizottsági ülésen megtárgyalt témákról. Előadásának súlypontjai a Brexit, a francia és német választások, a digitalizáció, valamint az európai bérkonvergencia voltak. A britek Európai Unióból való kilépéséről elmondta, az industriAll Europe és a brit ipari szakszervezetek attól tartanak, egy „kemény kilépés”, tehát a teljes szakítás kárvallottjai az ottani munkavállalók lennének, hiszen könnyen lehet, hogy számos gyár zárna be, ha nem exportálhatnának vám nélkül az Unió területére. Az industriAll az ipar automatizálása kapcsán elsősorban annak szociális következményeire koncentrál, azt kutatja a tagszervezeteivel együtt, hogyan lehet a negatív hatásokat minimalizálni a felkészüléssel. Elmondta még, hogy a bérfelzárkóztatás kapcsán együttműködnek az Európai Szakszervezeti Szövetséggel (ETUC), melynek hasonló témájú kampánya szintén nemrég kezdődött.

Ezt követően az országok képviselői megbeszélték, milyen lépések történtek a bérfelzárkóztatás területén. A cseh kollégák kampányt indítottak „Az olcsó munka vége” címmel, melyet egy személyes találkozón ismertettek a miniszterelnökkel, valamint nagyszabású eseményt terveznek Prágába, hogy minél szélesebb körben ismert legyen a kezdeményezés. Szlovákia hasonló kampányról tudott beszámolni, a minimálbérek emelkedése ott is folyamatos, bár a munkáltatók igyekeznek visszafogni a növekedés mértékét és ütemét. Jelenleg 435 euró a minimálbér, a szakszervezetek ezt szeretnék 492-re emelni. Lengyelországban probléma, hogy a társadalmi párbeszéd nem működik megfelelően, a munkáltatók nem ülnek le tárgyalni. A magyarországi történéseket Balogh Béla mutatta be. Elmondta, a minimálbér emelkedése és a tény, hogy jövőre eléri a létminimumot, pozitív történés, ugyanakkor a társadalmi párbeszéd minősége nálunk is hagy kívánnivalót maga után. Kiemelte, továbbra is célja a szakszervezeteknek, hogy a munkáltatóknak adott adócsökkentés a bérek további emelésére fordítódjanak. Szintén fontos, hogy az egyes munkahelyeken a minimálbér emeléséből következő bértorlódást kezeljék. A különböző ágazatokban azokon a munkahelyeken, ahol jól működő szakszervezetek vannak, a 2017-es évre szinte kivétel nélkül két számjegyű béremeléseket sikerült kiharcolni.

A szakszervezetek képviselői végül megállapodtak a következő időszak legfontosabb témáiban, ezek a bérkonvergencia (egy esetleges közös rendezvény a témáról), az Európai Unió iparpolitikája, annak hatása az egyes ágazatokra és a foglalkoztatásra, a független, konföderációkhoz nem tartozó szakszervezetek kérdése, valamint a klímapolitika lesznek.

készítette: Bábel Balázs

bakony.jpgcib.jpgcontessa_vasas.jpgcorvin_logo.jpggosztolavasas.jpghoteleuropa.jpgpraktikervasas.jpgvodafone.jpgbakony.jpgcib.jpgcontessa_vasas.jpgcorvin_logo.jpggosztolavasas.jpghoteleuropa.jpgpraktikervasas.jpgvodafone.jpg
TOP